Kafkas

Kartalları

       

          İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumuzun, istekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyiz. 

          Bu nedenle size yeteneklerimiz ve çalışma disiplinimiz ile katkı sağlayabileceğimiz noktasında şüphemiz yok

 

 

GİRİŞ

İnsanoğlu yeryüzünde var olduğundan beri kendisini ifade etmek, çevreyle, diğer insanlarla ve doğayla olan ilişkilerini en iyi ve somut şekilde ortaya koymak için dans sanatını kullanmıştır. Dans; hayatımızın ayrılmaz parçalarından biri olmanın yanında, bir toplumun kültür ve sanatı hakkında bilgi sahibi olmamız, o toplumu daha iyi tanımamız ve daha geniş şekilde anlayabilmemizin de kapılarını açar ve tabi ki tüm sanat dalları içinde ''dans''  bu kavrayışa ulaşabilmemizin yegâne anahtarıdır.

 

Özellikle de Kafkasya’da yaşayan toplumlar için yukarıda vurgulanan tanım çok güçlü bir şekilde karşımıza çıkar. Binlerce yıldır iç içe yaşamakta olan Kafkasya toplumlarının kültürel zenginlikleri her daim göz kamaştırmıştır. Türkiye coğrafyasının da iliklerine kadar işlemiş olan bu güzide kültür, binlerce yıllık birikimin sonucunda, aynı potada erimiş olarak bugünkü zengin Kafkasya kültürünü ortaya çıkarmıştır. Bu kültürün içindeki dans ve müzik çeşitliliğinin zenginliği insanın başını döndürmektedir.

 

TARİHÇE ve MİSYON

      ''İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / KAFKAS KARTALLARI'', 1989 yılında İstanbul'un şirin bir boğaz semti olan Anadoluhisarı'nda çıktığı bu yolda, ülkemizin de ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü bu kültürü, Türk halkının daha çok tanıması ve sevmesini sağlamanın yanında, özellikle gençlerin bedenen ve zihnen daha sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri, aynı zamanda toplumumuzun kültür-sanat yaşamında aktif olarak yer alması amacı ile tamamen kendi imkânları ile yolculuğuna başlamıştır. 1993 yılında Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi bünyesine katılarak çalışmalarına ve eğitimlerine günümüze kadar ara vermeden devam etmiştir ve halen devam etmektedir.

      'İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / KAFKAS KARTALLARI'; aynı amaca, yani sanata gönül vermiş insanların fedakârlıkları ile günümüze kadar gelerek, her yıl büyüyen kadrosu ve teknik birikimi ile Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren gruplar içinde en kapsamlı ve uzun ömürlü dans topluluğu olma özelliğine sahip olmuştur. Geçmişten günümüze kadar büyük özverilerle biriktirdiği bu zenginliği ve tecrübeleri gelecek nesillere aktarmak ve miras bırakmak en büyük misyonudur. Bugüne kadar kendi imkanları ile sürdürdüğü bu misyonu, sağlamayı hedeflediği sponsorluk destekleri ile daha geniş kitlelere ulaştırarak, ülkemizin kültür ve sanat hayatına yaptığı katkıları daha üst seviyelere taşıyacağına yürekten inanmaktadır.

 

VİZYON ve HEDEFLER

      Bu kültürü güzel ülkemizin de önemli bir zenginliği olarak özümseyen ve kurulduğu günden beri yüzün üzerinde dansı sahnelemiş olan ''İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / KAFKAS KARTALLARI'', dans ve müzik repertuarını oluştururken, Kafkasya içerisinde bölge ayrımına gitmeksizin, öncelikle çeşitliliği ön planda tutarak, sadece sanatsal ve estetik kaygılarla hareket etmektedir.

      Gelecekte de Kafkasya’daki toplumların dans ve müziklerini sizler için sahnelemeye devam ederek, bu görkemli ve zengin kültürün ülkemiz insanları tarafından daha iyi tanınması için çalışmalarını sürdürecektir. Bunu yaparken de yegane amacımız; halkımızın, Kafkasya kökenli olsun olmasın, herkesin kendini çok yakın hissettiği bu dans ve müzikler aracılığı ile, sanatın; ruhu ve bedeni besleyen estetik, zarafet ve gücünü daha yakından hissetmesini sağlamak olacaktır.

''İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / KAFKAS KARTALLARI, EAGLES’’ 

      Topluluk 1990 yılından bu yana her yıl düzenli olarak konserler vermiş, TV programlarına katılmış, çeşitli festivallerde yer almıştır. Toplulukta 70 dansçı bulunmaktadır. Ayrıca her yıl alt kadroda 120 dansçı yetiştirilmektedir. Ayrıca topluluğumuz her yıl periyodik olarak İstanbul'un birçok prestijli sahnesinde konserler vermiş, Avrupa ve Uzakdoğu turneleri gerçekleştirmiştir.     

      Topluluğumuz 2003 Aralık ayı itibari ile yepyeni bir projeye başlamıştır. Kafkas dansları repertuarımızın yanına ek olarak Çiftetelli, Gaziantep, Fethiye, Balkan, Trabzon ve Zeybek dansları üzerine de çalışmalara başlamıştır. Topluluğumuz dansçı ve eğitmen kadrosu daha da artarak ve güçlenerek çalışmalarına devam etmektedir. Bu yeni projenin genel amacı ve konusu; Türk topraklarının en hızlı ve en duygusal danslarından Karadeniz kıyı danslarını yepyeni bir konu ve koreografi ile sahneye aktarmaktır.

 

Kafkas kartalları yönetim kurulu

KAFKAS

KARTALLARI

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

General asım gündüz caddesi39, Caferağa mahallesi ,kadıköy,istanbul,34710

+90-532-417-1404

Güncellemeler için Abone Olun

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now