top of page

 

     DANS OKULU

    Dans topluluklarının istikrarlı ve uzun ömürlü olmalarını sağlayan en önemli unsurlardan biri de, kendi altyapılarına sahip olmalarıdır. Burada altyapıdan kastımız; ihtiyaç duyulduğunda her an ana kadrolarını yeni dansçılarla yenileme imkanına sahip olmalarıdır.

    Dünyanın neresinde olursa olsun, profesyonel çalışma prensibini benimsemiş olan tüm dans toplulukları, çalıştıkları dansın türüne bakılmaksızın, altyapı eğitimlerinde klasik dans ve bale tekniklerini eğitim programlarında yoğun olarak kullanmaktadırlar. Buna halk dansları alanında faaliyet gösteren topluluklar da dahildir.

    Kafkas Halk Dansları özelinde ise, bu temel ve teknik eğitim süreci, halk dansları kategorileri içinde, dünyada en yoğun ve üst düzeyde kullanılan eğitim programlarından birini oluşturmaktadır..

    Kafkasya bölgesine özgü danslar, sahip oldukları figürler ve anlatım kompozisyonları açısından, yapılarına doğal olarak eklemlenmiş bir bale tekniğine sahip olup, otantik tarzda icra edilen danslarda bu teknik eğitimler alınmamış olsa bile, varlığını sürekli olarak hissettir ve korur.

    İKDT Kafkas Kartalları'da, sürekliğini ve istikrarını, yukarıda açıklamaya çalıştığımız olgular ışığında, altyapı çalışmalarında bu prensipleri sıkı ve disiplinli bir şekilde uygulamasına borçludur.

    Her yıl kendi bünyesinde yetiştirdiği dansçı adayları içinden, ana grubun ihtiyaç duyduğu sayıdaki öğrenciler sistemli bir değerlendirmeden geçerek ana gruba dahil edilir.

    Topluluğun sahip olduğu bu kıymetli özellik, sadece dansçı ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda ana grupta yıllar içinde deneyimlerini ve yeteneklerini geliştirme imkanı bulan dansçıları arasından kendi eğitmen ve koreograflarını çıkarma imkanını da sağlar.

    Yıllar içinde topluluğun kendi bünyesinden yetişen dansçılar ve eğitmenler, birikimlerini ve tecrübelerini, ülkemizde bu işe gönül vermiş, kaliteli ve profesyonel bir çalışma sistemini hedefleyen bir çok farklı dans grubuna taşıyarak Kafkas danslarının ülkemizde ki eğitim standartlarının yükselmesine önemli katkılar yapmışlardır ve yapmaya devam etmektedirler.

     

bottom of page