top of page

      KAFKAS DANSLARI     

      Masalları, destanları ve yaşanmışlıklarıyla, hemen yanı başımızdaki Kafkasya..

İnsanlık tarihi kadar eski bir coğrafya. Dağlara, vadilere, kayalara, demire hayat verenlerin koyunlarında saklanan binlerce yıllık kültür, müzik ve danslarla hayat buluyor..

 

     Topluluk, milyonlarca Kafkasya kökenli yurttaşımız ile Kafkasya'daki akraba ve kardeş halkların (Avar, Kumuk, Lezgi, Gürcü, Azeri, Oset, Abhaz, Balkar, Karaçay, Çeçen, İnguş, Kabardey, Adıge ve burada sayamadığımız daha pek çok halk) dans ve müziklerini sahneleyerek ülkemizde ve dünyada tanınmalarında, bu alanda faaliyet gösteren diğer değerli dans toplulukları gibi kendi payına düşeni uzun yıllar boyunca fazlasıyla gerçekleştirmiştir.

 

     Bu düşüncelerden yola çıkan İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / KAFKAS KARTALLARI, ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginliğin önemli bir unsuru olan bu güzel kültürü çok daha geniş kesimlere ulaştırabilmek adına, kurulmuş olduğu 1989 yılından itibaren kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

 

     Dans ve müzik repertuarı oluşturulurken, Kafkasya içerisinde bölge ayrımına gidilmeksizin, öncelikle çeşitlilik ön planda tutularak, sadece sanatsal ve estetik kaygılarla hareket edilmektedir.

    Topluluk her yıl, geçmiş yıllarda düzenleyip sahnelediği dansların yanı sıra, repertuarını yeni danslarla zenginleştirmektedir, Bu sayede, teknik ve sanatsal birikiminin devamlılığını sağladığı gibi, alanında Türkiye'deki en kapsamlı ve istikrarlı dans topluluğu olma özelliğini korumaktadır.

    Her yıl en az 18 dansı sahnelemeye hazır hale getirerek, çok büyük emekler isteyen 2 saatlik sahne performanslarını gerçekleştirmektedir.

Ayrıca 15 müzisyene kadar arttırabildiği orkestrası ile Kafkasya'nın en güzel melodilerinin canlı performanslarını seyircileri ile buluşturmaktadır.

Hazırladığı bu repertuarda, ne yazık ki artık ülkemizde halk danslarında büyük oranda alışkanlık haline gelen kayıt-cd müzikle gerçekleştirilen sahne performanslarına inat, kendi bünyesindeki müzisyen sanatçıları sayesinde sahip olduğu üst düzey orkestrası ile konser ve gösterilerini canlı müzik ile yapmasının yanı sıra, sezon içindeki tüm provalarını ve çalışmalarını da yine canlı müzik ile gerçekleştirmektedir.

bottom of page